TALHA KESKİN

Web Developer / UI Designer / Graphic & Web Designer

Kartal - İSTANBUL

Hoşgeldiniz. PHP, CSS, Javascript, jQuery, Bootstrap, PSD TO CSS, C#, .NET, Ajax, MsSQL, MySQL İşlerinizi yapabilirim.

Sosyal Profillerim
  • Yazı Detayı

Web Tasarımcısı Nasıl Olunur ?

Bu Yazı PHP İçin Yazılmıştır.

İnternet dünyasının her geçen gün büyümesi ile birlikte insanların ilgileri bu alana doğru kaymakta. Özellikle gençler internetten para kazanmaya yönelik çalışmalar yapmakta. Mesleklerin en başında ise web tasarımcısı gelmektedir. Bende bu yazımda Web Tasarımcısı Nasıl Olunur konusunda bilgi vermek istedim

Daha önce PHP Nasıl Öğrenilir Konusunda Bilgi Vermiştim

Nasıl Web Tasarımcısı Olunur?

Hemen her gün internetle alakalı olan ve bu işi meslek edinmek isteyen insanların sorduğu bir sorudur bu. Mesleğe nereden başlamak gerektiği konusunda sorular sormakta olan insanların nasıl bir yol izlemesi konusunda bilgilendirme yazısının faydalı olacağını düşündük.

Öncelikle herkesten web tasarımcı olur mu yada kimlerden web tasarımcı olur şeklindeki bir sorunun cevabını vermemiz gerekiyor. Bugün dünya üzerinde en basit olarak kullanılmakta olan blog sitelerini kullanan ve temaları konusunda değişiklikler yapmakta olan herkes teorik bir web tasarımcısın olarak adlandırılabilir. Bu noktada ayrıştırılması gereken konu amatör ve profesyonel kav ramlarıdır.

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki web tasarım konusu tamamen uzmanlık gerektiren bir daldır. Tasarımcı olmak isteyenler arasında bir çok programcı da bulunmakta. Ancak yapılan araştırmalar göstermiştir ki bir web programcısı profesyonel anlamda tasarımcı olamıyor. Bir web tasarımcı olmak için şu kriterlerin insanlarda yer alması gerektiğini araştırmalar göstermektedir. İşte Web Tasarımcısı Nasıl Olunur ? sorusunun cevapları için maddeler


Yetenek ve yaratıcılık

Tasarımlar yapmak, dijital fotoğrafçılıkla ilgilenmek kesinlikle profesyonel yetenekler isteyen bir iştir. Kendinizi bu konuda yetenekli hissediyorsanız işin yarısını halletmiş sayılacaksınız. Ancak unutulmamak gerekir ki bazı yetenekler sonradan da elde edilebilir veya geliştirilebilir. Ancak yine de altını çizmek gerekiyor eğer yaratıcı bir kimliğiniz yok ise bir tasarımcı olmanızın mümkün atı nerede ise yok. Web tasarımcı sadece kullanıcıların ilgisini çekecek tasarımlar çizmekle olunmaz. Web tarayıcılarının özelliklerini de iyi bilmek gerekmektedir. Bu tarayıcıların özelliklerine göre tasarımlar yapmak gerekiyor.

Bilgi

Bilgi olmadan bir fikir üretebilmek mümkün değildir. Hayatın her alanında karşımıza çıkacak bir özelliktir bu. Yaptığınız bir tasarımın güzel olmadığını söyleyen birisine neden sorusunu sorduğunuzca cevap veremeze o insanın bilgisiz olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Ürettiğiniz yada üreteceğiniz tasarımın konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Tasarım araçlarını kullanırken de web teknolojileri, renk bilgisi, perspektif gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.


Disiplin

Özellikle profesyonel iş hayatının en önemli özelliklerinden bir tanesi disiplindir. Çalışma hayatında canınız işetemese de disiplinli olmak gerekmekte. Yapmak istemediğiniz bir işi profesyonel olduğunuz için yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Çekirdekten Yetişme

Aslında bir çok kişi tarafından alay edilerek karşılanmakta olan bir durumdur bu. Ancak unutmamak gerekiyor ki bir çok firmada çalışan tasarımcılar bu şekilde yetişmiştir. Küçük bir firmada Photoshopla resim keserek işe başlayan tasarımcılar bugün profesyonel olabilir. Bu durum az önce bahsettiğimiz yeteneği geliştirme konusu ile doğru orantılıdır.ç Geçirdiği yıllar içerisinde ara yüz tasarımının her alanında bilgi sahibi olan ve tecrübe kazanan kişiler daha yaratıcı ürünler ortaya çıkarmaya başlıyor. Mesele Juniör denilen en alt katmandan başlayıp profesyonel olmayan kimse yoktur. Ancak bu konuda doğru şekilde çalışmak azimle devam etmek ve öğrenme istekleri de çok önemlidir.

Özel kurslar

Bu konuda hemen hemen herkesin düşündüğü kurslar veya okullar tasarımcı olmak için yeterince bilgiyi vermemektedir. Aslında doğrudur bir kurs yada okuldan alınacak bilgiler sadece temel bilgilerdir. Kişi eğer kendini geliştirip öğrendiklerinin üzerine farlı şeyler koymaz ise olduğu yerde sayar. Bu nedenle kurslar ve okullardan ziyade çekirdekten yetişme daha önemlidir.

Tasarımcının bilmesi gerekenler

Web tasarımları yapmak daha önce de vurguladığımız gibi bazı özel bilgilere sahip olmayı gerektirmektedir. Tasarım araçları ve grafik programlarını iyi derecede bilip kullanmak tasarımcı olmak konusunda ilk adımdır. Tüm bunların yanında kendini geliştirmek sürekli olarak araştırmak önemlidir. Ayrıca tasarımları iyi derecede koda dökmek için iyi derecede HTML ve CSS bilmek de gerekmektedir. Renk skalaları ve kullanımları web üzerindeki renkleri iyi derece bilmek ve navigasyon yapabilmek önemlidir. Ayrıca hangi fontların hangi tasarıma daha iyi gideceği konusunda da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Ayrıca flash bilgisine sahip olmak önemlidir. Bir başka bilinmesi gereken programlama dilleri arasında Javascript, Jequery Ajax gibi tarayıcı tabalı dillerinde bilinmesi gerekmektedir.

Tasarımcının yapması gerekenler

Web tasarım yapmak sanılan kadar basit bir iş değildir. Tam aksine bir komplike iştir. Bir web sitesinin oluşturulması için bazen günlerce hatta haftalarca süren toplantılar evraklar sunumlar ve aylarca süren çalışmalar gerekebilir. Tüm bunların sonucunda tasarımda yeniden düzenlenmesi gereken yerler olabilir. Tüm bunlardan dolayı tasarımcı olacak kişi pratik bir zekaya sahip olmalıdır. Alternatif çözümleri her zaman için olmalıdır. Kendi özgün düşüncelerini tasarımda kullanabilen en azından bu konuda cesareti olan bir kişi iyi bir tasarımcı olabilmektedir. Eleştirilere açık olan bir tasarımcı hatalarını tam anlamı ile düzeltebilir bu anlamda eleştiriye açık olmak da önemlidir.

Ayrıca yapılan tasarımı beğenmeyen birisinin düşüncelerinden etkilenmemesi de önemlidir. Unutulmamalıdır ki insanların ağzı torba değildir ve büzülemez. Bu nedenle herkes konuşabilir tasarımcı insan diğer insanların eleştirilerinden çok fazla etkilenmemelidir. Sadece olumlu yönde hataları var ise bunları düzeltebilmek için diğer insanların eleştirilerinden faydalanılabilir. Ancak tam anlamı ile etkilenmek çok yanlış olur.

Tecrübe

Tecrübe kazanmanın en iyi yolu bize göre bol bol pratik yapmak ve çalışmaktır. Kendinizi geliştirmek adına çalışmaktan asla vazgeçilmemelidir. Bol egzersiz yaparak en sonunda kusursuz tasarımları çıkarabileceğinizi unutmamalısınız. En iyi tecrübe canlı çalışan bir projeden diğerlerine koşan insanlardır. Bu nedenle bir firmada az para da verilse çalışmak son derece önemlidir. En azında tecrübe kazanmak adına.

Sonuç olarak bir yerlerden web tasarım yapmaya başlamak ve bu işi azimle bıkmadan yapmak web tasarımcı olmak için son derece önelidir. Yukarıda yazılan bütün şeyler iyi bir web tasarımcısının ağzından çıkan önemli notlardır. Bu nedenle bu yazılara kulak asmanızı şiddetle öneriyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*