TALHA KESKİN

Web Developer / UI Designer / Graphic & Web Designer

Kartal - İSTANBUL

Hoşgeldiniz. PHP, CSS, Javascript, jQuery, Bootstrap, PSD TO CSS, C#, .NET, Ajax, MsSQL, MySQL İşlerinizi yapabilirim.

Sosyal Profillerim
  • Yazı Detayı

PHP Nasıl Öğrenilir

Bu Yazı PHP İçin Yazılmıştır.

Bu yazımda bir uzmanın gözünden ve yaklaşık 10+ yıllık tecrübelerime dayanarak PHP Nasıl Öğrenilir sorusunu soran, bu işe yeni başlamak isteyen PHP Developer adaylarına yol göstermek için kolları sıvadım.Belirtmek isterimki PHP Öğrenme konusunda hevesliyseniz öncelikle çok meşaggatli ve uzun bir yolculuğun sizleri beklediğini bilin. PHP hemen öğrenilebilecek bir dil değildir. Eğer azimli bir karaktere sahip değilseniz, başladığınız işi bitirme konusunda veya odaklanma konusunda bir probleminiz varsa yazının gerisini okumanıza gerek dahi yok.PHP Nasıl Öğrenilir

Gelelim konunun aslında. PHP Nasıl öğrenilir sorusunun cevabını bir cümle ile yanıtlamak mümkün değil. Bu nedenle tecrübelerime dayanarak madde madde bir anlatım yapmayı daha uygun buluyorum.1. Önceliğiniz PHP Olmamalı

Öncelikle PHP dilinden önce HTML Bilginizin olması gerekmekte. Pek çok uzman HTML’nin yanında CSS bilginizinde olmasuı gerektiğini söylese de ben bu fikre pek katılmıyorum. Günümüzde pek çok yazılım firmasında uzman ve ileri derece PHP Coder olarak çalışan kişiler arasında CSS bilmeyenlerde bulunmaktadır. Ancak HTML Bilmeden PHP Developer olamazsınız. Neden ? nedeni çok basit PHP, HTML ile entegre çalışan bir dildir. Özellikle Formlar konusunda bilginizin olması gerekmektedir.
PHP Nasıl Öğrenilir sorusuna cevap arıyorsanız HTML ile işe başlayabilirsiniz.2. Baş Ucunuza Koymanız Gereken Bir Kitap Rıza Çelik – A dan Z eye PHP

Bu kitap özellikle türkçe kaynak sıkıntısı çekilen ileri derece PHP konuları olan Laravel, Curl, .htacsess gibi pek çok konuda ayrıntılı bir bilgi sunmaktadır. Bu kitap Türkiye’de PHP’nin ansiklopedisi diyebilirim.3. PHP Sadece okumakla öğrenilmez.

PHP Dilini sadece yukarıdaki kitabı okuyarak öğrenemezsiniz. Size tavsiyem Sıfırdan başlayıp ileri derecede konulara giden eğitim setlerini videolu şekilde izlemenizdir.4. PHP Bir kursa gidilerek öğrenilmez.

Yılların tecrübesi ile net olarak gördüğüm bir husur var ki PHP bir kursa giderek veya okulda öğrenilmez. Aslında bu sadece PHP ile ilgili bir durum değil. Bütün programlama dilleri ile ilgili bir durum.5. PHP tecrübe ile öğrenilir.

PHP karşınıza belli zorluklar çıktıkça öğrenilecek bir dildir. Her ne kadar azimli olsanız da size birisinin 5000 TL verip yaptıracağı iş kadar araştırmacı olamazsınız.6. Hedeflerinizi küçük tutun.

Günümüzde yapılan en büyük yanlış PHP’ye büyük hedeflerle başlayıp karşılaşılan zorluklar sonucunda “ben bu işi beceremiyorum” deyip bırakmak oluyor. Henüz 2 aylık eğitimin sonunda E-Ticaret sitesi yapmaya kalkmayın. Öncelikle küçük ve kurumsal site diye bileceğimiz web projeleri ile işe başlarsanız hem özgüveniniz kırılmaz hem de yapabileceklerinizin farkına daha çabuk varırsınız.PHP Konusunda tüm makalelere https://www.talhakeskin.com.tr/category/php bu adresten ulaşabilirsiniz.


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*