TALHA KESKİN

Web Developer / UI Designer / Graphic & Web Designer

Kartal - İSTANBUL

Hoşgeldiniz. PHP, CSS, Javascript, jQuery, Bootstrap, PSD TO CSS, C#, .NET, Ajax, MsSQL, MySQL İşlerinizi yapabilirim.

Sosyal Profillerim
  • Yazı Detayı

PHP Facebookla Giriş Uygulaması

Bu Yazı PHP İçin Yazılmıştır.

Merhaba, bu yazımda sizlere özellikle son yıllarda çokça aranan ama ne hikmetse hiçbirisi çalışmayan uygulamadan bahsetmek istedim. Uygulamanın adı PHP Facebookla Giriş Uygulaması

 

 

İlk defa 2010 yılında ortaya çıkan bir uygulamaydı. Facebook’un kendine ait olan Apileri dış dünyaya açması ile hızla yaygınlaşan bu uygulama ile kullanıcılar özellikle kayıt formlarında çok daha fazla veri girme yükünden kurtulmuş oldular. Uygulamanın yaptığı iş kullanıcıların Facebook’daki bilgilerini alıp sizin veritabanınıza yazmak. Böylelikle kullanıcılar web sitesine üye olurken adı soyadı gibi alanları doldurmak zorunda kalmıyorlar.

 

 

  • PHP Facebookla Giriş Uygulaması kodlarımı yaplaşmadan önce bir – iki uyarıda bulumak istiyorum bu uygulama ile kullanıcılar web sitenize üye olduklarında kullanıcıların şifresi boş olarak geldiği için bir sonraki girişlerinde normal giriş yapmak isterseler giremezler. O nedenle bu uygulama ile kullanıcılarınızı üye yaptıktan sonraki ilk işiniz onları şifre değiştirme sayfasına yönlendirmek olmalı.
PHP Facebookla Giriş Uygulaması

PHP Facebookla Giriş Uygulaması

Bu aşamada facebookta bir uygulama oluşturduğunuzu varsayarak anlatıma devam ediyorum.

Öncelikle yazımın en sonra paylaşacağım komple uygulama kodlarını indirmelisiniz. Daha sonra uygulamanın içinde yer alan facebooklogin isimli klasörü anadizine atıyoruz. (Ben anadizine göre anlatıcam.)

Klasörün içinde yer alan FbConfig.php dosyasını açıyoruz

Dosyanın içerisinde yer alan bu satırları bulalım. appId değişkenine Facebooktan aldığınız appId’yi yazıyoruz. appSecret değişkenine de appSecreti ve URL alanınada kullanıcıları login olduğundan sonra atacağımız sayfaya yönlendiriyoruz. Dikkat etmeniz gereken şey bu sayfa login kodlarınızın olduğu sayfa olmalı. Yani index.php’ye link veriyorsanız kodlar index.php’de olmalı. (Bahsettiğim kodları fbloginol.php dosyasında veya bir alt satırda bulabilirsiniz)

 

Gelelim asıl PHP Facebookla Giriş Uygulaması Kodları kısmına

Buradaki kodlar login sayfasında olacak olan kodlardır. Bu kodların yaptığı iş basit olarak kullanıcı zaten sistemde kayıtlı ise şifre falan sormadan onları giriş yaptırmak. Eğer kullanıcı kayıtlı değilse kullanıcıyı kayıt etmek.

facebooklogin klasörünün içinde yer alan User.php dosyasını açıyoruz.

Dosyannın içinde yer alan bu kodlarda veriSaydirSorgu kısmı ile başlayan kısımda kullanıcı sistemde varmı ona bakılıyor yani mysql’deki mysql num rows işlevi. Kullanıcı eğer var ise ve facebookdaki verilerinde bir farklılık var ise güncelleme işlemi yapılıyor.

 

 

İf sorgusunun else kısmında ise kullanıcı yok ise yeni kayıt yapmakta.

Bu sayfada dikkat etmeniz gereken, kullanıcıların facebook’daki idleri ile sayıldığı.  ($userData[‘oauth_uid’])

Şimdi de çıkış sayfasını yaparak PHP Facebookla Giriş Uygulaması kodunu bitirelim

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*