TALHA KESKİN

Web Developer / UI Designer / Graphic & Web Designer

Kartal - İSTANBUL

Hoşgeldiniz. PHP, CSS, Javascript, jQuery, Bootstrap, PSD TO CSS, C#, .NET, Ajax, MsSQL, MySQL İşlerinizi yapabilirim.

Sosyal Profillerim
 • Yazı Detayı

Başarılı Web Tasarımlarda Olması Gerekenler

Bu Yazı PHP İçin Yazılmıştır.

Gelişen teknolojilerle birlikte dünyada insanların ihtiyacı olan şeyler değişmiştir. Buna bağlı olarak da bir çok firmanın insanların ihtiyaçların ı karşılamak amacı ile ürettiği ürünler de kendini değiştirmiştir. Gelişen teknolojilerin insanlara verdiği en büyük değişiklerden bir tanesi internettir. İnternet günümüzde en fazla kullanılmakta olan teknolojilerin başında gelirken artık hayatımızın her yerinde internet sitelerine rastlayabilmek mümkündür. Fakat her firma işini düzgün yapamadığından insanların aklına Başarılı Web Tasarımlarda Olması Gerekenler sorusu gelmektedir. Kullandığımız her alanda internet teknolojilerinin nimetlerini yaşarken, artık nerede ise her türlü alışverişimizi ve ihtiyacımız olan bilgiyi internet üzerinden buluyoruz. İnternet günümüzün en büyük ansiklopedisidir dersek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Aradığınız her türlü bilgiyi internet üzerinden bulabilirken kendi bildiğiniz şeylerin insanlar tarafından bulunmasını isterseniz siz de internet üzerinde bir bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. İnternet dünyasının günümüzde en yaygın kullanıldığı alanlar firmaların tanıtımları ve reklamlarıdır.

Daha önceki PHP ve Web Tasarımı Yazılarıma Buradan Bakabilirsiniz

İnternet ortaya çıkmadan önce veya bu kadar yaygın kullanılmaya başlamadan önce firmalar çeşitli reklam mecralarını kullanarak paralar harcayıp insanlara firmalarını duyurmaya çalışıyordular. Örnek olarak bir televizyona reklam veren firma binlerce TL para ödemek zorunda kalıyordu. Tüm bunların yanında geçmişte radyo, dergi, broşür gibi .çeşitli mecralar en fazla kullanılmakta olan reklam olanaklarıydı. Günümüzde ise internet bu mecraların hepsini geçmiş ve en büyük reklam mecrası olmuştur. Binlerce TL ödemek yerine internet üzerinde ucuz bir şekilde tanıtımını yaptırmak isteyen firmalar web sitesi yaptırmaktadırlar.

Web Tasarım Nedir ?

Web tasarım, 21. Yüzyılın en büyük yeniliklerinden bir tanesi olan internetin görsel yüzüdür. Günümüzde web tasarımla birlikte internet bilgi paylaşımının ve araştırmanın en büyük mecralarından bir tanesi haline gelmiştir. İnternetin en büyük avantajı hem servis sağlaması hem de servis alabilmesidir. Bu nedenlerden dolayı diğer reklam mecralarına göre daha hesaplı ve daha basit şekilde yapılabilmektedir. Web sitesi, kurumların ve bireylerin kesintisiziz olarak erişebildikleri tanıtım ve iletişim aracıdır. Web sayfalarında firmaların veya kişilerin kendi tanıtımları yapılabilirken, ürettikleri ürünler ve hizmetler hakkında da detaylı bilgilere ulaşılabilmesi mümkündür.

Web siteleri, firmanın hitap etmiş olduğu hedef kitle düşünülerek tasarlanır ve onların beğenilerine sunulur. İnternet kullanıcıların genel anlamda internet üzerinde ne ihtiyaçları olduğu göze alınır ve arama motorları üzerinde aramalarının artırılması için çeşitli optimizasyonlar yapılır. Bu nedenle web sitelerinin arama motorlarına uygun bir yapıda tasarlanması son derece önemlidir. Ancak, bu bir web sitesinin yeterince iyi olması için yetmeyebilir. Rekabetin en büyük ortamı olan internet üzerinde rakiplerin önüne geçebilmek amacı ile web sitelerinin tasarım kalitesi ve kullanılabilirlik oranları rakiplere göre daha iyi olursa rakiplerin önüne geçilmesi kolaylaşacaktır.

Web tasarım, birçok internet kullanıcısı tarafından görselliği ifade etmekte olan bir kavram olarak algılanmaktadır. Fakat bu tanıtım tam olarak web sitesi kav ramının anlamlarını yüklenmemektedir. Web tasarımları içerik ve görsellik entegrasyonu ile birlikte oluşmaktadır. Bir web sitesi tasarlanırken uyulması gereken en önemli kural, içerik ve görselliğin birbirini tamamlamasıdır.

Başarılı Web Tasarımlarda Olması Gerekenler

 • Bir web sitesi tasarlanırken ne kadar sade ve kullanışlı olursa kullanıcılar tarafından o kadar tercih sebebi olacaktır.
 • Web sitelerde kullanırcılara verilmek istenen mesajlar lafı dolandırmadan basit bir şekilde verilmeli ve herkes tarafından anlaşılır olmalıdır.
 • Bir web sitesi tasarlanırken renklerin karmaşalarına dalmamak gerekir. Bütün web sitesi birkaç renkten oluşmalı ve iyi bir kombinasyon yakalanmalıdır Çok fazla renk kullanılması kullanıcıların gözlerinin yorar ve kullanıcıların siteden çok çabuk ayrılmasına sebep olacaktır.
 • Bir web sitesindeki linkler ve bağlantılar son derece açık olmalı ve gezinti konusunda kullanıcılara zorluk çıkarmamalıdır.
 • Web sitelerinde ek bir yazılım gerektiren tasarımlar ve programlamalar kullanılmamalıdır. Bu tarz kullanımlar web sitenizin güvenli olmadığı hissini kullanıcılara verir ve kullanıcılar web sitenizi bir daha ziyaret etmezler.
 • İçerik kolay anlaşılır bir dille anlatılırsa kullanıcılar sitenize bir kez daha gelecektir.
 • Anlatımı güçlendiren görseller web sitesinde her zaman sizin daha güvenilir olduğunuz hissini verir.
 • İçeriğin etkileşimli olarak kullanıcıya sunulmasına olanak sağlayan web tasarımları her zaman için web sitelerine artı değer katar.

Özetle Başarılı Bir Web Tasarımı

 • Kişinin ve kurumun amacı ne ise bu amaçtan sapmadan bir web sitesi tasarımı yapılmalıdır.
 • Web tasarımları kolay kullanılabilir şekilde tasarlanmalıdır.
 • Ziyaretçilerinizin fazla zaman kaybetmeden aradıkları bilgilere ulaşabilmeleri sağlanmalıdır ve bu yönde tasarımlar yapılmalıdır.
 • Web siteleri arama motorlarında kolay bulunabilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Web Sayfa Tasarımı

İnternet kullanırcılarının bir siteyi ziyaret ettiklerinde en fazla dikkat ettiği özellikler web tasarım ile alakalı durumlardır. Bir web sayfası çok iyi kodlanmış olabilir ancak görselliği iyi değilse kullanıcılara programın iyi olduğunu anlatamazsınız. Çeşitli araştırmalar göstermektedir ki kullanıcıların sitelerde gezerken dikkat ettikleri faktörler renkler, butonların özellikleri, görsel tasarımlar, yazıların fontlarıdır. Eğer ziyaretçilerinizin uzun süre sitenizde kalmasını istiyorsanız bu konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Web tasarımı iyi olan bir sayfanın dinamik kodlaması kötü bile olsa kullanıcılar bunu fark etmeyecektir. Web sayfa tasarımı ne kadar iyi ise kullanıcıların sitelerinize tekrar gelmesi de o kadar artacaktır.

Bir çok kişinin tasarımları yaparken düştükleri hata özgün olmamaktır. Hiti yüksek olan ve dünyaca tanınan bazı sitelerin tasarımlarına benzetilen tasarımlar hiç kimse tarafından beğenilmez. Unutulmamalıdır ki dünyaca ünlü o sitelerdeki tasarımların hepsi özgün olarak tasarlanmıştır.

Logo Tasarım

Bir web sitesinde en fazla dikkat çeken noktalardan bir tanesi de logolardır. Bir yerde sizin internet kimliğiniz olan logolar bu sebeplerden dolayı önemlidir. Logo tasarım konusu son derece önemlidir ve büyük emekler sarf edilerek yapılmalıdır. Firmanızın prensiplerini yansıtan ve akışta kalan logolar sizi her zaman için bir adım öne çıkarmaktır. İnsanların akıllarında kalan firmanız sürekli olarak ziyaret edilecektir. Logo tasarımı yaparken logonun sade ancak dikkat çekici olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Logo tasarımınızın görünebilir ve okunabilir olması ilk dikkat etmeniz gereken koşuldur. Ayrıca logo tasarımlarında en önemli husus, görüntünün boyutu değişince piksellerin bozulmamasıdır. Herkesin monitörünün farklı olduğunu düşündüğünüzde logolar her zaman için buna uygun olarak tasarlanmalıdır. Web tasarımla doğru orantılı olan logolar, grafikerler tarafından çizilmektedir. Markanızın imajı için de son derece önemlidir. E


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*